Search for courses or information

SportsAwardsNominations

Sports awards

2016-17

This year's awards winners 

Lifetime Achievement Award 2018 
Clive Lloyd CBE

Vice Chancellor's Award for Service to Sport 2018 

Lloyd Makhanya 

Dom Stevens

Jade Baker 

Ish Gwegweni 

Rob Wheeler 

Zawdie Bascom Award Coach of the year 2018 

Tope Ali-Balogun

International Excellence Award 2018 

Corinne Humphreys 

Maya Bruney 

Lauren Russel

Joe Ikhinmwin 

Zac Allin 

Chris Bowers 

Owen Edwards 

Shannon Hylton 

Director of Sport Premier Award 2018 

Women’s Basketball 1st Team 

Club of the Year Award 2018 – Sponsred by Chartwells 

Taekwondo 

 Most Improved Club of the Year 2018 

Rowing Club 

Team Achievement of the Year 2018 

Men’s Volleyball 

 Mike Brace CBE Award for Individual Achievement of the year 2018 

Vanessa Wallace  

Sports Journalism Student of the Year 2018 

Robson Friend 

Sports Therapy Student of the Year 2018 
Natalie Crosby

Applied Exercise Science Student of the Year 2018 
Kehinde Ademola 

Partner of the Year Award 2018

 WimX  

Previous Winners

Sports Awards Winners 2014-18

    2017-2018

    Lifetime Achievement Award 2018 
    Clive Lloyd CBE

    Vice Chancellor's Award for Service to Sport 2018 
    Lloyd Makhanya 
    Dom Stevens
    Jade Baker 
    Ish Gwegweni 
    Rob Wheeler 

    Zawdie Bascom Award Coach of the year 2018
    Tope Ali-Balogun

    International Excellence Award 2018 
    Corinne Humphreys 
    Maya Bruney 
    Lauren Russel
    Joe Ikhinmwin 
    Zac Allin 
    Chris Bowers 
    Owen Edwards 
    Shannon Hylton 

    Director of Sport Premier Award 2018 
    Women’s Basketball 1st Team 

    Club of the Year Award 2018 – Sponsred by Chartwells 
    Taekwondo 

    Most Improved Club of the Year 2018
    Rowing Club 

    Team Achievement of the Year 2018 
    Men’s Volleyball 

    Mike Brace CBE Award for Individual Achievement of the year 2018
    Vanessa Wallace  

    Sports Journalism Student of the Year 2018 
    Robson Friend 

    Sports Therapy Student of the Year 2018 
    Natalie Crosby

    Applied Exercise Science Student of the Year 2018 

    Kehinde Ademola 

    Partner of the Year Award 2018
     WimX  

    2016-17 Winners

    Sport and Exercise Sciences Student of the Year
    Volkan Isikgun

    Sports Journalism Student of the Year
    Don McDermott

    Sport Therapy Student of the Year
    Paulina Ungurianu

    Lifetime Achievement Award
    Ruth Holdaway

     
    Vice Chancellor’s Award for Service to Sport
    Kay Parker
    Don McDermott
    Elise Polley
    Zachary Gilboy
    Ellie Clark
    Beth Gunter
    Anna Palsdottir
    Dan Holmes

    Partner of the Year - Sponsored by Essex Cricket Club
    British Wheelchair Basketball

    International Excellence Award
    Youcef Zatat
    Jaspreet Sagoo
    Vanessa Wallace
    Shanice Lobb
    Rinsola Babajide
    Darren Wiafe-Morson
    Adeseye Ogunlewe
    Callum McBrierty

    My UELSports Award
    School of Health, Sport and Bioscience

    Director of Sport – Premier Award
    Women’s Tennis

    Zawdie Bascom Award for Coach of the Year
    Ann Wild

    Mike Brace CBE Award for Individual Achievement of the Year
    Vanessa Wallace, Aimee Willmott, Rinsola Babajide, Chris Bowers

    Team Achievement of the YearSponsored by Surridge
    BUCS Outdoor Athletics team

    Most Improved Club of the Year
    Rugby Club

    Club of the Year – Sponsored by Chartwells
    Volleyball Club

    2015-2016

    Sports Therapy Student of the year
    Michael Wakefield

    Sport and Exercise Sciences Student of the year (2 winners)
    Betty Bellamy

    Dylan Feehily

    Sports Journalism Student of the year
    Mitchell Young

    Lifetime Achievement Award
    Jason Leonard OBE

    Vice Chancellor’s Award for Service to Sport (all win)
    Kate Adams
    Fern Crosbie
    Frank Sackey
    Ciara Gormley
    Kane Taylor
    Ruth Mwandumba

    Partner of the Year - – Sponsored by Essex Cricket Club
    WimX Tennis

    International Excellence Award
    Harry Blyth
    Jacob Robinson
    Emmanuel Nartey
    Niall Burton
    Mercy Brown
    Otesha Charles

    My UELSports Award
    School of ACE

    Director of Sport – Premier Award (both win)
    Men’s Football, Men’s Tennis

    Zawdie Bascom Award for Coach of the Year
    Trevor Tamatave

    Mike Brace CBE Award for Individual Achievement of the Year
    Aimee Willmott

    Team Achievement of the Year – Sponsored by Surridge
    Women’s Volleyball

    Most Improved Club of the Year
    Hockey

    Club of the Year – Sponsored by Chartwells
    Cheerleading

     

    2014-2015

    Sports Therapy Student of the Year

    Khian Graham-Minott

    Sports Journalist of the Year
    Rebecca James

    Sport and Exercise Science Student of the Year
    Richard Robins

    Lifetime Achievement Award
    Mark Hunter

    Vice Chancellor’s Award for Service to Sport
    Will Rial
    Lucy Fordham
    Jacob Hood
    Mary Carr
    Angelo Altobelli
    Stephanie Ware
    William Golding
    Chris Leek
    Sophie Newnes

    Partner of the Year Award
    Lycamobile

    International Excellence Award
    Aimee Willmott
    Mark Garcia Kidd
    Christian Mbwakongo
    Graham Bell
    Mohammed Gharib
    Bianca Williams

    My UELSports Award
    Health Sport and BioScience

    Director of Sport Premier Award
    Women’s 1st Volleyball.

    Coach of the Year award
    Andre Fernandez

    Mike Brace Individual Achievement of the Year Award
    Bianca Williams

    Most Improved Club of the Year
    Cheerleading Club.

    Team Achievement of the Year Award
    Men’s Athletics 4x100m Relay

    Club of the Year Award

    The Netball club