Search for courses or information

College of Arts, Technology and Innovation

Architecture Hero Image

About us

The college of Arts, Technology and Innovation (ATI) is home to the schools of Architecture, Computing and Engineering, and Arts and Digital Industries. Both schools are grounded in cutting-edge research, teaching excellence and have a broad range of industry connections. We are firmly rooted in east London with a national and global reach. We believe in shaping the lives of our community locally and globally - over the years, we have built a reputation for inspiring, innovating and impacting the world by offering transformational education built on outstanding applied research. To find out more about our vision and mission, download the ATI Strategic Plan 2018-2020.

Schools

The following schools sit within the college of Arts, Technology and Innovation.

Architecture, Computing and Engineering

The School of Architecture, Computing and Engineering (ACE) is an award-winning school with dedicated industrial links and key strengths in vocational education. We have a track record in producing highly employable graduates by applying design methodologies and advanced technologies to real-life scenarios in architecture, computing and engineering.

Arts and Digital Industries

The School of Arts and Digital Industries (ADI) is a vibrant and creative community of students, staff, researchers and alumni. The school’s breadth of arts, media, performance and humanities subject areas are grounded in world-class research, and creative excellence, and framed by extensive community and industry collaboration.

Staff

Pro Vice-Chancellor / Dean's Office

Prov Vice-Chancellor Dean: Hassan Abdalla

Prof Hassan Abdalla - Pro Vice-Chancellor/Dean of College of Arts, Technology & Innovation  

Julia Layzell - Executive Assistant to PVC Dean

School of Architecture, Computing and Engineering

Head of School: David Tann

Dr David Tann - Head of School  

Diane Lubin - Deputy School Manager

Eliana Pilintsi - Departmental Officer

Art & Design (AD)

Programme Leader for BA Graphic Design – Mr Dan Duran
Programme Leader for BA Fine Art – Mr Alexis Harding
Programme Leader for BA Photography – Ms Minna Kantonen
Programme Leader for BA Illustration – Dr Jane Stokes
Programme Leader for Foundation Visual Art / BA Interior Design - Mr Peter Cobb
Programme Leader for MA Fine Art - Professor Grenville Davey
Programme Leader for Prof Doc Fine Art - Dr Karen Raney

Mr Marc Coker - Senior Lecturer
Ms Amanda Danicic - Senior Lecturer
Ms Katharine Davey - Senior Lecturer
Mr Michael Georgeson - Senior Lecturer
Ms Emma McGuire - Lecturer
Mr Paul Tecklenberg - Senior Lecturer
Ms Imogen Ward - Senior Lecturer
Dr Teresa Witz - Senior Lecturer
Mr Tim Allen - Senior Lecturer
Ms Pauline De Souza - Senior Lecturer
Ms Amanda Francis - Senior Lecturer
Mr Russell Hedges - Senior Lecturer
Ms Lee Maelzer - Senior Lecturer
Dr Michael Pinsky - Reader
Ms Si Sapsford - Senior Lecturer
Dr Andrew Stephenson - Subject Area Director
Ms Susan Stockwell - Senior Lecturer
Mr Stephen Barrett - Lecturer
Mr Jonathan Clark - Senior Lecturer
Dr John Cockram - Senior Lecturer
Mr Edward Gill - Senior Lecturer
Dr Lesley Logue - Senior Lecturer
Ms Valerie Pezeron - Senior Lecturer
Ms Julie Cook - Senior Lecturer
Mr Ralph Hall - Senior Lecturer
Ms Carmen Martinez-Aleman - Senior Lecturer
Dr Antigoni Memou - Senior Lecturer
Mr Robert Pyecroft-Rainbow - Senior Lecturer
Dr Debra S Shaw - Reader
Dr Eric Great-Rex - Senior Lecturer


Architecture and Built Environment 

Programme Leader for Foundation BSc Architecture - Mr Keita Tajima
Programme Leader for Architectural design technology - Dr Heba Elsharkawy
Programme Leader for MA Interior Design - Dr Anastasia Karandinou
Programme Leader for Product Design - Mr Andrew Wright
Programme Leader for Architecture 4 - Ms Kristina Hertel
Programme Leader for Architecture 5 & 6 - Mr Christian Groothuizen
Programme Leader for March Architecture - Dr Harald Trapp
Programme Leader for PG Architecture and Urbanism - Mr Fulvio Wirz
Programme Leader for PG Landscape - Ms Bridget Snaith
Programme Leader for Photography - Ms Anna Minton

Ms Catherine Phillips - Senior Lecturer
Mr Tak Hoshino - Senior Lecturer
Mr Alfonso Senatore - Senior Lecturer
Mr Bruce Irwin - Senior Lecturer
Mr Mathew Brown - Lecturer
Mr Toshiya Kogawa - Senior Lecturer
Miss Reem Charif - Senior Lecturer
Mr Michele Roelofsma - Senior Lecturer
Dr Renee Tobe - Reader
Ms Vanessa Vanden Berghe - Senior Lecturer
Miss Hwei Fan Liang - Senior Lecturer
Mr Carsten Jungfer - Senior Lecturer
Mr Isaac Cobo Displas - Senior Lecturer
Dr Claude St Arroman - Senior Lecturer
Dr Aurore Julien - Senior Lecturer
Mr Alexander Scott-Whitby - Lecturer
Mr Christoph Hadrys - Senior Lecturer
Prof Anthony Fretton - Professor
Mr Carlo Cappai - Senior Lecturer
Mrs Maria Segantini - Reader
Mr Isaie Bloch - Senior Lecturer
Mr Mark Lemanski - Senior Lecturer
Mr Alan Chandler - Reader
Ms Katherine Clarke - Reader
Mr Roland Karthaus - Senior Lecturer
Mr Efstratios Georgiou - Technician (Robotics)
Mr John Robertson - Technician

Ms Stephanie Schultze-Westrum - Senior Lecturer
Mr Camillo Botticini - Programme leader Interior Design
Mr Paul Lighterness - Senior Lecturer
Mr Jamie Baxter - Senior Lecturer
Mr Raphael Lee - Senior Lecturer

Computer Science and Informatics

Dr Ameer Al-Nemrat - Senior Lecturer
Dr Andres Baravalle - Senior Lecturer
Dr Rabih Bashroush - Reader of Computer Science
Mr Paul Bombo - Lecturer
Dr Aaron Kans - Principal Lecturer
Mr Michael Kretsis - Senior Lecturer
Dr Sin  Wee Lee - Senior Lecturer
Mr Gaurav Malik - Senior Lecturer
Dr Allan J Brimicombe - Professor
Dr John Noll - Senior Lecturer
Dr Joseph Doyle - Senior Lecturer
Dr Saeed Sharif - Senior Lecturer
Dr Yang Li - Senior Lecturer
Dr Usman Naeem - Senior Lecturer
Mr Arish Siddiqui - Lecturer
Dr Julie Wall - Senior Lecturer
Dr Aloysius Edoh - Senior Lecturer
Dr Paolo Falcarin - Reader
Dr Syed Islam - Lecturer
Dr Shareeful Islam - Senior Lecturer
Dr Amin Karami - Senior Lecturer
Dr Fahimeh Jafari - Lecturer
Mr Marco Siracusa - Technician
Mr Solomon Adrian Alexis - Director of Collaborations

Engineering

Dr Ali Abbas - Senior Lecturer
Dr Arya Assadi Langroudi - Lecturer in Geotechnical Engineering
Dr Brian Whiting - Principal Lecturer
Dr Subramaniam Arunachalam - Senior Lecturer
Miss Sarah Catmur - Senior Lecturer
Dr Mihaela Anca Ciupala - Senior Lecturer
Dr Jawed Qureshi - Senior Lecturer
Dr Julius Akotia - Lecturer
Dr Darion Grant - Senior Lecturer
Dr Sohrab Donyavi - Lecturer
Dr Jaya Nepal - Lecturer
Dr John Walsh - Senior Lecturer
Dr Alex Apeagyei - Senior Lecturer
Mr Hamid Hakimazari - Senior Lecturer
Mr Kenneth Yeo - Senior Lecturer
Dr Maryam Parhizkar - Lecturer
Mr Nic Snailum - Senior Lecturer
Dr Ravindra Jayaratne - Senior Lecturer 
Dr Phebe Mann - Senior Lecturer
Mr Richard Latham - Principal Lecturer
Mr Bryan Pearce - Senior Lecturer 
Mr Ian Lemon - Senior Lecturer
Mr Michael Hurst - Senior Lecturer 
Mr Peter Lakin - Senior Lecturer
Dr Ka Lok Lee - Principal Lecturer
Dr Jaswinder Lota - Reader
Mr Chris Donovan - Senior Technician
Mr Neil Goodin - Technician
Mr Ray Ruocco - Senior Lecturer
Mr Saeed Javid - Senior Technician

School of Arts and Digital Industries              

Head of School: Simon Robertshaw

Dean’s Office

Dean – Simon Robertshaw

Associate Dean (External Development) – Paul Springer
Associate Dean (Academic) – Mark Dunford
Director of Learning & Teaching – Andy Rees
Head of Humanities and Director of Research – Stephen Maddison
School Business Manager – Esme Godden
Assistant School Business Officer – Eunice Arkhurst
Assistant School Business Officer – Buky Osifeso
ADI Events and Outreach Officer – Maria Bozin
Head of Technical Resources – David Ring

Head of Department : Suzanne Dixon 

Media, Communication & Screen (MS)

Programme Leader for BSc Computer Game Development – David Dorrington
Programme Leader for BA Computer Games Design: Story Development – Stacey Pogoda
Programme Leaders for BA Film – Lindsay Hallam/Johannes Maier 
Programme Leader for BA Media & Communication – Kathy Walker
Programme Leader for MA Filmmaking – David Chapman
Programme Leader for Foundation HCI & MS - Anna Robinson
Programme Leader for MA Media, Communication & Global Development - Susannah Pickering-Saqqa
Programme Leader for BA Animation - William Bishop Stephens
Programme Leader for BA Advertising - Julia Dane
Programme Leaders for BA Sports Journalism – Dekanrao Apajee / Adam Powley
Programme Leader for BSc Digital Media Design - Anthony Sampson
Programme Leader for BA Journalism – Andrew Calcutt

Senior Lecturer - Richard Leinfellner
Senior Lecturer - Pooja Pottenkulam
Lecturer - Kayode Shonibare-Lewis
Lecturer - Jonathan Shoop
Principal Lecturer - Paul Gormley
Senior Lecturer - Sylvia Prasad
Senior Lecturer - Caryl Court
Senior Lecturer - Jill Daniels
Senior Lecturer - Simon Miles
Professor - Valentina Vitali
Senior Lecturer - Andrew Branch
Principal Lecturer - Ashwani Sharma


Fashion & Textiles (FT)

Programme Leader for BA Fashion Design – David Thomas
Programme Leader for BA Fashion Textiles – Lesley Robertson
Programme Leader for BA Fashion Marketing – Melanie Plank 
Programme Leader for MA/MFA Fashion - Sian-Kate Mooney
Programme Leader for MA International Fashion Business - Kent Le
Programme Leader for MA Media and Communication Industries - Jonathan Hardy

Senior Lecturer - Helen Carter
Senior Lecturer - Emma Carey
Senior Lecturer - Simone Deegan
Senior Lecturer - Joe Hunter

Staff 

Lecturer - Keith Magnum
Lecturer - Francesca Skelhorn
Principal Lecturer - Andrew Cuthbert
Senior Lecturer - Katharine Davey
Senior Lecturer - Eleni Kasapi
Senior Lecturer - Kim Smith
Senior Lecturer - Marian Hepburn
Lecturer - Mark Beachill

Head of Department: Sheila Preston

Humanities & Creative Industries (HCI)

Programme Leader for BA Advertising – Julia Dane
Programme Leader for BA Creative & Professional Writing – Helena Blakemore
Programme Leader for BA English Literature – Marianne Wells
Programme Leader for BA History – Rosalind Carr


Performing Arts (PA)

Programme Leader for BA Drama, Applied Theatre & Performance – Ananda Breed
Programme Leader for BA Music Technology & Performance – Michael Bunce 
Programme Leader for BA Music Performance & Production – Steve Betts
Programme Leader for BA Dance: Urban Practice – Carla Trim-Vamben
Programme Leader for MA Acting / MA Theatre Directing Dominic Hingorani
Programme Leaders for MA Contemporary Performing Practice – Claudia Brazzale / Jorge Ramos
Programme Leader for BA Drama, Applied Theatre & Performance - Liselle Terret
Programme Leader for BA Performing Arts - Tristan Parkes

Research

Architecture, Computing and Engineering

Architecture, Computing and Engineering has developed and encouraged a strong culture of research collaboration between our architecture, computing, engineering and geo-information centres, with other UEL Schools and international partners. Sharing research leads to excellent results and greater success.

Arts and Digital Industries

Arts and Digital Industries is a school with world-leading research in communications, visual arts and performance. It has a well-established reputation for cultural and communications theory, arts practice-based research, and more recently for applied performance research. Its research has impacted theatre, gallery spaces, as well as government policy and civic and social issues.

News

Follow us on Twitter